Adaptable 24/7 commercial grade AV monitor with simple digital signage media player
As well as having AV inputs, these monitors also have a built-in HD media player allowing you to run content from a USB drive. Load your pictures and videos onto a USB memory stick then insert it into the monitor, your pictures and videos will then start playing in a continuous loop.
- Suitable for 24/7 use
- Built in Power Timer
- Intuitive to use
- Super slim profile
- Designed for public spaces
- 3 year warranty and lifetime technical support
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Diagonal Size | 55 inch |
| Inputs | HDMI, VGA, BNC, USB and RS232 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Colours | 16.7 million |
| Screen Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Viewing Angle | 178 degrees horizontal, 178 degrees vertical |
| Audio | 2W, 5 ohm (x2) |
| Input Voltage | 110-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption | 65W |
| VESA Holes (mm) | 400 x 400 / 400 x 300 / 400 x 200 |
| Display Area | 1209.6mm x 680.4mm |
| Unit Size (W x H x D) | 1232mm x 708.9mm x 59.3mm |
| Net Weight | 27.95kg |
| Package Size (W x H x D) | 1370mm x 842mm x 184mm |
| Gross Weight | 34.3kg |






