Specifications for product:
| DA-1250D | |
|---|---|
| Power source | 220 – 240 V AC, 50 / 60 Hz |
| Power / current consumption | 1100 W (at 2/3 rated output, 8Ω/CH) |
| Frequency response | 20 Hz – 20 kHz |
| Rated output | 1250 W per channel |
| Operating temperature | -10°C to +40°C |
| Finish | Aluminium, Steel plate, black |
| Dimensions | 483 x 89 x 306 mm (W x H x D) |
| Weight | 6.1 kg |
| Distortion | < 0.15 % (at 1 kHz) |
| S/N ratio | 100 dB(A) (A-weighted) |
| Inputs | CH 1-2 : 20kΩ (balanced) / 10kΩ (unbalanced), 0.775/1/40 V (0/2/32 dBu), XLR-F connector |
| Outputs | 2x 700 W (8Ω, 40 ms), 2x 1250 W (4Ω, 20 ms) Bridge mode: 1x 2500W (8Ω, 20 ms) NL4 SPEAKON connector |
| Number of channels | 2 |
| Indicator | Power (blue) x 1, Input (green) x 2, Output (yellow) x 2, Peak (red) x 2, Protect (red) x 2 |


























