Specifications for product:
- High power shoulder megaphone for extreme long distance messages
- Whistle signal
- Splash-proof cover included
- Microphone lock switch
- Auxiliary-input with volume control for tape or radio and earphone output
- Power plug cord (for 12 V battery) included
| ER-2230W | |
|---|---|
| Power Source | 10 x 1,5 V (R 20P) |
| Rated Output | 30 W (45 W max.) |
| Operating Temperature | -10 °C to +40 °C |
| Finish | Aluminium, ABS resin, light grey (RAL 7035 or equivalent), grey |
| Dimensions | 351 x 512 mm (Ø x D) |
| Weight | 3.75 kg |
| Battery Life | 17 hours |
| Battery Life On Signal | 1.5 hours |
| Ext. MIC Input | 600Ω, unbalanced, ø6.6 phone jack, stereo plug acceptable, volume control |
| Audible Range | 800 m (Whistle 1,000 m) |
| Signals | Whistle |


