Large Digit Industrial Instruments
The FEB Series offers a wide range of large format meters, for all type of industrial applications. It features large digit sizes, with versions 60 mm digit height and reading up to 25 meters, and versions with 100 mm digit height and reading up to 50 meters.
- Sturdy and multifunctional housing, with a full IP65 metal housing they are designed to either be panel mounted, wall mounted or suspended. The front keypad allows for easy configuration, and connections for a remote keypad are provided.
- The special front lens made from anti-reflective tinted methacrylate, and provides a sharp and clean reading even at long distances. Additionally, 5 levels of configurable brightness offers a brightness to suit most environments.
- Wall/Panel fixing brackets included
- Intuitive to configure, with a simple menu and on screen indications
- Super slim profile
- Optional output and control modules enable various functions such as relay output, transistor output, SSR control, analogue signal retransmission, and retransmission for Modbus RTU and RS-485 ASCII protocols.
- 2-year warranty
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Input Ranges | Modbus RTU |
| Included Functions | Fast access configurable menu, On power-up, 5 configurable brightness levels, Password protection, Full Slave Mode, Process Slave Mode, Watchdog Function, Bus activity Function |
| Baud Rate | 600 to 38400 bps |
| Data Format | 8n1, 8e1, 8o1, 8n2 |
| Bus Terminator | not included |
| Addresses | 1 to 247 |
| Output Modules | 4 digit meters, 2 supported, 6 digit meters 3 supported |
| Digits | Either 4 or 6 depending upon the model chosen |
| Digit Height | 60mm and 100mm models |
| Reading | 4 digit 9999 / -1999 and 6 digit 999999 / -199999 |
| Decimal Point | Configurable |
| Viewing Angle | 120 degrees |
| Power | AC input version 85 to 265 Vac and 120 to 370 Vdc (isolated 2500 Vac), DC input version 11 to 36 Vdc (isolated 1500 Vdc) |
| Consumption | 5.5 W (meter only) <7.0 W (meter with output options) |
| Power wire diameter | max. 2.5 mm2 |
| Housing | Metal (textured black painted steel) |
| Front filter | Methacrylate |
| IP protection | full IP65 housing |
| Mounting | Panel, wall, suspension |
| Front size | 60mm digit height – 4 digit 340 x 135 mm, 6 digit 436 x 135mm
100mm digit height – 4 digit 542 x 166 mm, 6 digit 740 x 166mm |
| Panel cut-out | 60mm digit height – 4 digit 322 x 117mm, 6 digit 418 x 117mm
100mm digit height – 4 digit 524 x 148mm, 6 digit 722 x 148mm |
| Depth | 80 mm (including terminals) |
| Operating temperature | 0 to 50 degrees C |
| Storage temperature | -20 to 80 degrees C |




















