43 inch indoor LTA display
Our indoor, digital display, Lost Time Accident / Lost Time Incident displays are your fast efficient alternative to traditional dry wipe marker and slot-in number boards. With a commercial grade IPS panel and an ultra-wide viewing angle of 178 degrees, these displays shine brightly thanks to the 450 cd/m2 brightness rating. They are designed to reproduce and maintain the ultimate colour temperature for lifelike images in both landscape and portrait orientations. We can provide a variety of different ways to mount your display including flat wall mounts, tilted wall mounts, ceiling mounts and floor stands to suit your requirements. Send us your background image with your corporate logos and safety slogans, we will install it onto your display and provide you with the software to create and position your day counters and static number fields. The integrated LAN connection allows for simple updating over your company network.
- Suitable for indoor use
- Create, size and position day counters and static number fields
- Integrated LAN connection
- Position in landscape or portrait orientation
- A wide range of mounts available
| Item | Description |
|---|---|
| Diagonal Size | 43 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Colours | 16.7 million |
| Screen Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Viewing Angle | 178 degrees horizontal, 178 degrees vertical |
| Internal Memory | 6GB |
| Audio | 5W, 8 ohm (x2) |
| Input Voltage | 110-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption | 40W |
| VESA Holes (mm) | 400 x 200 |
| Display Area | 941.2mm x 529.4mm |
| Unit Size (W x H x D) | 963.6mm x 557.9mm x 48.1mm |
| Net Weight | 11.25kg |
| Package Size (W x H x D) | 1067mm x 660mm x 163mm |
| Gross Weight | 15.2kg |









