PTS Range Fine Pitch LED Video Displays
Our PTS range of outdoor LED screens are fantastic choice for building seamless large outdoor displays
Display Features
- Designed for permanent installations outdoors
- Die cast aluminium modules give high temperature durability and corrosion protection, plus they are UL94, 5VB flame retardant
- Super flat and thin cabinet, with high accuracy CNC machining
- Front and rear installation and service
- Mitred edge cabinet options available
- Metal enclosures on modules for superior heat dissipation and a longer life expectancy
- Noise free with minimal heat output
- Interconnecting cables are enclosed within the cabinet structure for longevity and aesthetic reasons
- Applications include – outdoor advertising, shop hoardings, truck call forward screens, shopping mall, schools, way finding, health and safety information for site, etc.
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Pixels Pitches Available | 2.97mm, 3.91mm and 4.81mm |
| Cabinet Dimensions Available | 500mm x 500mm, 500mm x 750mm and 500mm x 1000mm (WW x HH) |
| Cabinet Depth | 80mm |
| Brightness | Standard brightness approx. 5000 nits with Gold LEDs 7000nits |
| Viewing angle | 160 degrees horizontally, 90 degrees vertically |
| Cabinet Weights | 500mm tall – 8.5Kg, 750mm tall – 12.75Kg, 1000mm tall – 17Kg, approx. |
| Refresh rate | Approx 3840Hz (Configurable) |
| IP Rating | IP65 |
| Low Power Consumption | Yes |
| Certification | CE, ETL, FCC, EMC |
The product specification can be customised


























