Multi Input Signal Digital Panel Meter
Accepts AC voltages (from mVac up to 600Vac), AC currents (up to 5Aac), DC voltages (up to 600Vdc) and DC currents (up to 5Adc), frequency meter up to 100Hz for AC power lines, process signals (mA and Vdc), thermocouples (K, J, E, N, L, R, S, B, T and C), resistive temperature probes (Pt100, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni200, Ni1000, PTC and NTC), resistances and potentiometers. Scalable reading with 4 digits up to 9999/-1999 with configurable decimal point.
- Easy Configuration
- Information Display
- Fully configurable input ranges
- No configuration software needed, all done from the front panel and internal jumpers for signal range selection
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Input signals accepted | Vac, Aac, Frequency up to 100 Hz, Vdc, Adc, mA, Thermocouples (J, K, T, E, S, R, N, C, L, B), Pt100 (3 wire), Pt100 (2 wires), Pt500, Pt1000, Ni100, Ni200, Ni1000, NTC, PTC, Potentiometers, Resistances |
| Output Modules | Max 2 supported |
| Digit Height | 14mm |
| Reading | 9999 / -1999 |
| Decimal Point | Configurable |
| Viewing Angle | 120 degrees |
| Functions | Fast access configuration menu, Hysteresis, Display filters, Memory of maximum reading, Memory of minimum reading, 5 configurable brightness levels, Password, ECO mode, External control, Tare function, Display hold |
| Power | 18 to 265 Vac/dc isolated (20 to 240 Vac/dc +/-10%) |
| Consumption | <1.0 W (meter only), <2.5 W (meter with output options), <0.3 W (meter only in Eco Mode), <1.5 W (meter with output options in Eco mode |
| Connections | Plug-In screw terminals |
| Housing | polyamide V0 |
| IP protection | IP50 (optional IP65) |
| Panel Cutout | 92 x 44mm |
| Size | 96 x 48 x 91 mm |
| Weight | <150 grams |
| Operating temperature | 0 to 50 degrees C |
| Storage temperature | -20 to 70 degrees C |
Front View

Rear View - No Output Modules

Rear View - One Output Module

Rear View - Two Output Modules





