Indoor Wall-Mounted Touch Screen Displays
USB PLUG & PLAY
Simply upload your data onto a USB memory stick and pop it into the integrated HD media player. You will find the display automatically starts playing your images and videos in a continuous loop. The free scheduling software allows you to set the play order, start, stop and interval times to suit your needs. Comes with USB Plug & Play with free scheduling software.
WIFI / LAN NETWORKED
Connect your display to the internet wirelessly via Wi-Fi or via a Local Area Network connection. Updating your display is extremely simple, just login to the cloud-based Content Management System (CMS) to upload media, manage playlists, create your own templates with touch buttons and schedule content for whenever you want.
SPECIFICATION
- Supplied with free wall mount which can be mounted in landscape or portrait orientation
- Suitable for 24/7 use
- Intuitive to use
- Super slim profile
- Designed for public spaces
- 3 year warranty and lifetime technical support
- 10-Point PCAP Touch – Having up to 10 touch points allows users to perform a variety of touch gestures, including manipulating images and zooming in/out – much like you would with a domestic tablet or smart phone. It also allows multiple users to interact with the screen at the same time.
- PLEASE NOTE – the Plug & Play version only uses the touch screen if you use your own Android software
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Diagonal Size | 43 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Colours | 16.7 million |
| Screen Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Viewing Angle | 178 degrees horizontal, 178 degrees vertical |
| Internal Memory | 6GB |
| Audio | 2W, 5 ohm (x2) |
| Input Voltage | 110-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption | TBC |
| VESA Holes (mm) | 400 x 200 |
| Display Area | 941.2mm x 529.4mm |
| Unit Size (W x H x D) | 997.6mm x 585.8mm x 50.6mm |
| Net Weight | 16.7kg |
| Package Size (W x H x D) | 1076mm x 680mm x 149mm |
| Gross Weight | 20.3kg |





