Maximise window displays by showing content inwards and outwards, even in direct sunlight
Perfect for Window Displays, with a high brightness outward-facing screen to combat direct sunlight and a standard brightness inward-facing screen to combat brightly-lit indoor spaces, these dual-sided displays are designed for shopfront windows. On top of this, they are also ultra resistant to blackening defect up to 110 degrees C.
USB PLUG & PLAY
Simply upload your data onto a USB memory stick and pop it into the integrated HD media player. You will find the display automatically starts playing your images and videos in a continuous loop. The free scheduling software allows you to set the play order, start, stop and interval times to suit your needs. Comes with USB Plug & Play with free scheduling software.
WIFI / LAN NETWORKED
Connect your display to the internet wirelessly via Wi-Fi or via a Local Area Network connection. Updating your display is extremely simple, just login to the cloud-based Content Management System (CMS) to upload media, manage playlists, create your own templates and schedule content for whenever you want.
SPECIFICATION
- Supplied with free wall mount which can be mounted in landscape or portrait orientation
- Suitable for 24/7 use
- Intuitive to use
- Super slim profile
- Designed for public spaces
- 3 year warranty and lifetime technical support
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Diagonal Size | 43 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Colours | 16.7 million |
| Screen Brightness | 700 cd/m2 outward facing and 450 cd/m2 inward facing |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Blackening Resistant | These displays use a special high brightness panel that can withstand surface temperatures up to 110 degrees C with no blackening defect occurring. |
| Viewing Angle | 178 degrees horizontal, 178 degrees vertical |
| Internal Memory | 6GB |
| Audio | 2W, 8ohm (x2) |
| Input Voltage | 110-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption | 150W |
| Display Area | 946mm x 536mm |
| Unit Size (W x H x D) | 1180mm x 635mm x 23mm |
| Net Weight | 16.9Kg |
| Package Size (W x H x D) | 1300mm x 750mm x 160mm |
| Gross Weight | 22.5Kg |
| Inputs | HDMI, VGA, and USB |







