Go big using our 4K compatible video wall panels, with automatic tiling to fill any space
Seamless Video Wall, with a total screen-to-screen bezel size of 3.5mm these displays are ideal as part of a virtually seamless LCD video wall, providing you with an eye catching, and content focused display. Their super narrow bezel allows you to build video walls of any size. Daisy Chain Tiling, these displays feature a DisplayPort in and out so that you can daisy chain once connected via DisplayPort or HDMI. This allows you to daisy chain video walls of any size without the need for an expensive external matrix controller, providing a hassle free, cost-effective solution.
- Suitable for 24/7 use
- Built in Power Timer
- Intuitive to use
- Super slim profile
- Designed for public spaces
- 3-year warranty and lifetime technical support
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Diagonal Size | 55 inch |
| Inputs | DisplayPort, HDMI and RS232 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Colours | 16.7 million |
| Screen Brightness | 500 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Viewing Angle | 178 degrees horizontal, 178 degrees vertical |
| Input Voltage | 110-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption | 200W |
| VESA Holes (mm) | 600 x 400 |
| Display Area | 1209.9mm x 680.7mm |
| Unit Size (W x H x D) | 1213.4mm x 684.2mm x 106.9mm |
| Net Weight | TBC |
| Package Size (W x H x D) | TBC |
| Gross Weight | TBC |
| Audio | 2W, 5 ohm (x2) |




