Outdoor Wall-Mounted Touch Screen Displays
Direct Sunlight Readable, thanks to their commercial grade ultra-high brightness panels, these displays are up to 10 times brighter than a domestic TV and so are easily readable even in direct sunlight. Weatherproof, Designed to withstand the elements, these displays are protected against all wet weather conditions and airborne dust particles by their robust IP65 rated enclosure. They also feature a waterproof coating on all internal circuit boards and waterproof over-moulded AV connectors.
USB PLUG & PLAY
Simply upload your data onto a USB memory stick and pop it into the integrated HD media player. You will find the display automatically starts playing your images and videos in a continuous loop. The free scheduling software allows you to set the play order, start, stop and interval times to suit your needs. Comes with USB Plug & Play with free scheduling software.
WIFI / LAN NETWORKED
Connect your display to the internet wirelessly via Wi-Fi or via a Local Area Network connection. Updating your display is extremely simple, just login to the cloud-based Content Management System (CMS) to upload media, manage playlists, create your own templates and schedule content for whenever you want.
SPECIFICATION
- PCAP Touch Screen State-of-the-art projected capacitive technology provides the most responsive and sensitive touch experience available, as well as offering superior optical quality. Unlike other touch technologies, PCAP is not affected by dust or debris on the surface of the screen.
- Supplied with free lockable wall mount which can be mounted in landscape or portrait orientation
- Suitable for 24/7 use
- Intuitive to use
- Super slim profile
- Designed for public spaces
- 3 year warranty and lifetime technical support
- PLEASE NOTE – the Plug & Play version only uses the touch screen if you use your own Android software
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Diagonal Size | 32 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Colours | 16.7 million |
| Screen Brightness | 2500 cd/m2 with ambient light sensor |
| Contrast Ratio | 8000:1 |
| Viewing Angle | 178 degrees horizontal, 178 degrees vertical |
| Internal Memory | 6GB |
| Glass | Thermally-toughened anti reflective glass front |
| Input Voltage | 110-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption | 190W |
| VESA Holes (mm) | 340 x 340 |
| Display Area | 702mm x 396mm |
| Unit Size (W x H x D) | 1041mm x 516mm x 130mm |
| Net Weight | 40kg |
| Package Size (W x H x D) | 1180mm x 650mm x 300mm |
| Gross Weight | 48kg |


