Stunning outdoor totems; perfect for any weather conditions
Direct Sunlight Readable, thanks to their commercial grade ultra-high brightness panels, these displays are up to 10 times brighter than a domestic TV and so are easily readable even in direct sunlight. Weatherproof, Designed to withstand the elements, these displays are protected against all wet weather conditions and airborne dust particles by their robust IP65 rated enclosure. They also feature a waterproof coating on all internal circuit boards and waterproof over-moulded AV connectors.
USB PLUG & PLAY
Simply upload your data onto a USB memory stick and pop it into the integrated HD media player. You will find the display automatically starts playing your images and videos in a continuous loop. The free scheduling software allows you to set the play order, start, stop and interval times to suit your needs. Comes with USB Plug & Play with free scheduling software.
WIFI / LAN NETWORKED
Connect your display to the internet wirelessly via Wi-Fi or via a Local Area Network connection. Updating your display is extremely simple, just login to the cloud-based Content Management System (CMS) to upload media, manage playlists, create your own templates and schedule content for whenever you want.
SPECIFICATION
- Supplied with free wall mount which can be mounted in landscape or portrait orientation
- Should you need run the screen from an external source, there is space to fit a PC or media player inside the lockable compartment. This can then be connected to the display via the HDMI and VGA inputs.
- Suitable for 24/7 use
- Intuitive to use
- Advanced Temperature Control System – To maximise the lifespan of the display, the internal airflow system keeps the screen running at the optimal temperature regardless of the external conditions. Built-in air conditioning can be tailored to allow the display to work in any climate.
- Designed for public spaces
- 3 year warranty and lifetime technical support
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Diagonal Size | 75 inch |
| Screen Resolution | 2160 x 3840 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Colours | 16.7 million |
| Screen Brightness | 2500 cd/m2 with ambient light sensor |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Viewing Angle | 178 degrees horizontal, 178 degrees vertical |
| Internal Memory | 6GB |
| Glass | Anti-Reflective Glass – The front glass face is specially treated to help diffuse direct sunlight, making the display easily readable even in bright weather conditions. |
| Input Voltage | 110-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption | 750W |
| Display Area | 927mm x 1649mm |
| Unit Size (W x H x D) | 1180mm x 2300mm x 260mm |
| Footprint | 1210mm x 600mm |
| Net Weight | 235kg |
| Gross Weight | TBC |
| Gross Weight | 27kg |


