Indoor Touch Screen Kiosk Displays with Optional Windows OPS PC
This 4K display can be either used as a monitor with touch screen or have an optional integrated Windows-based PC, so you can run your own Windows-based software directly on board
- Supplied with Open Frame Mounting Bracket – These open frame touch screen monitors are ideal for system integrators. With an underside mounting bracket included at no extra cost, this flexible solution can be mounted into any kiosk, table or cabinet in any direction or orientation. The bracket also features micro-adjustment in all three directions to enable flush-fit surface integration. Alternatively, these monitors can be wall or stand mounted thanks to their complete enclosure.
- Suitable for 24/7 use
- Intuitive to use
- Super slim profile
- Designed for public spaces
- 3 year warranty and lifetime technical support
- 10-Point PCAP Touch – Having up to 10 touch points allows users to perform a variety of touch gestures, including manipulating images and zooming in/out, much like you would with a domestic tablet or smartphone. It also allows multiple users to interact with the screen at the same time.
- PLEASE NOTE – the OPS PC and Windows 10 License are optional extras
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Diagonal Size | 50 inch |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Colours | 16.7 million |
| Screen Brightness | 500 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angle | 178 degrees horizontal, 178 degrees vertical |
| Internal Memory | 6GB |
| Audio | 8W, 3 ohm (x2) |
| Input Voltage | 110-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption | TBC |
| VESA Holes (mm) | 400 x 400 |
| Display Area | 1075.8mm x 606mm |
| Unit Size (W x H x D) | 1135.2mm x 665.4mm x 62.7mm |
| Net Weight | 79Kg |
| Package Size (W x H x D) | 1235mm x 765mm x 162mm |
| Gross Weight | 84Kg |



