Ultra High brightness – Designed for outward-facing window displays in direct sunlight
Sunlight Readable, brightness is paramount when using outward facing screens, these displays use commercial grade High Brightness panels (3500 cd/m2); more than 10 times brighter than a standard home TV to allow easy readability in window displays.
USB PLUG & PLAY
Simply upload your data onto a USB memory stick and pop it into the integrated HD media player. You will find the display automatically starts playing your images and videos in a continuous loop. The free scheduling software allows you to set the play order, start, stop and interval times to suit your needs. Comes with USB Plug & Play with free scheduling software.
WIFI / LAN NETWORKED
Connect your display to the internet wirelessly via Wi-Fi or via a Local Area Network connection. Updating your display is extremely simple, just login to the cloud-based Content Management System (CMS) to upload media, manage playlists, create your own templates and schedule content for whenever you want.
SPECIFICATION
- Supplied with free wall mount which can be mounted in landscape or portrait orientation
- Suitable for 24/7 use
- Intuitive to use
- Super slim profile
- Designed for public spaces
- 3 year warranty and lifetime technical support
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Diagonal Size | 65 inch |
| Inputs | HDMI, VGA, and USB |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Colours | 16.7 million |
| Screen Brightness | 3500 cd/m2 |
| Contrast Ratio | TBC |
| Blackening Resistant | These displays use a special high brightness panel that can withstand surface temperatures up to 110 degrees C with no blackening defect occurring. |
| Viewing Angle | 178 degrees horizontal, 178 degrees vertical |
| Internal Memory | 6GB |
| Audio | Audio Socket (3.5mm) |
| Input Voltage | 110-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption | 750W |
| VESA Holes (mm) | 600 x 500 |
| Display Area | 1649.7mm x 927.9mm |
| Unit Size (W x H x D) | 1689.7mm x 968mm x 85mm |
| Net Weight | 52kg |
| Package Size (W x H x D) | 1830x270x1100 |
| Gross Weight | 58kg |





