Ultra-high definition professional monitors with built-in Android media player
As well as having AV inputs, these 4K Large Format Commercial Displays come with a built in HD media player.
USB PLUG & PLAY
Simply upload your data onto a USB memory stick and pop it into the integrated HD media player. You will find the display automatically starts playing your images and videos in a continuous loop. The free scheduling software allows you to set the play order, start, stop and interval times to suit your needs. Comes with USB Plug & Play with free scheduling software.
WIFI / LAN NETWORKED
Connect your display to the internet wirelessly via Wi-Fi or via a Local Area Network connection. Updating your display is extremely simple, just login to the cloud-based Content Management System (CMS) to upload media, manage playlists, create your own templates and schedule content for whenever you want.
SPECIFICATION
- Suitable for 24/7 use
- Intuitive to use
- Super slim profile
- Designed for public spaces
- 3 year warranty and lifetime technical support
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Diagonal Size | 86 inch |
| Inputs | HDMI, USB and RS232 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Colours | 16.7 million |
| Screen Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Viewing Angle | 178 degrees horizontal, 178 degrees vertical |
| Internal Memory | 6GB |
| Audio | 5W, 8ohm x 2 |
| Input Voltage | 110-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption | 280W |
| VESA Holes (mm) | 600 x 800 / 600 x 600 |
| Display Area | 1895mm x 1066mm |
| Unit Size (W x H x D) | 1940mm x 1111mm x 62.7mm |
| Net Weight | 51.5kg |
| Package Size (W x H x D) | TBC |
| Gross Weight | 65.3kg |



