Specifications for product
| MA-725F-EB | |
|---|---|
| Power source | 100 – 240 V AC, 50 / 60 Hz |
| Power / current consumption | 1350W (rated output), 200W (based on cULus standards),42.5W (idle), 22W or less (Stand-by) |
| Frequency response | 20 Hz – 20 kHz |
| Controls | Power: ON/OFF switch, Power remote terminal Priority 1-2: MIC/LINE selector switch, Gain control, Assign switch, Auto mute switch, Mute sense control, Manual mute terminal, Mute hold time control, Priority mix switch LINE IN 1-4: Gain control, Assign restriction switch Output 1-4: LINE IN 1-4 selector switch, Output gain control, 70V/100V selector switch, HPF switch, DSP bank selector switch, DSP preset selector switch Remote 1-4: Remote control connector (RJ-45), Remote link switch |
| Operating temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Finish | Aluminium, black |
| Dimensions | 420 x 107.6 x 350 mm (W x H x D) |
| Weight | 7.6 kg |
| Distortion | < 1 % (at 1 kHz, rated input/output) |
| S/N ratio | Mic: 60 dBV or more, Line: 75 dBV or more (A-weighted) |
| Inputs | Priority 1-2: Mic -60 dB/Line -10 dBV selectable, 2.2 kΩ, electronically-balanced, removable terminal block Line In 1-4: -10 dBV, 10 kΩ, unbalanced, 2 RCA jacks (Stereo summing) |
| Outputs | Speaker 1-4: 250W, 70 V (20 Ω), 100 V (40 Ω), removable terminal block Line Out 1-4: 0 dBV, 600 Ω, unbalanced, RCA jack MOH: 0 dBV, 600 Ω, transformer balanced, removable terminal block |
| Signal processing | 64 DSP presets at each output channel, selectable |






















