Specifications for product
| MX-6224D | |
|---|---|
| Power source | 220 – 240 V AC, 50 / 60 Hz |
| Power / current consumption | 100 W (according to IEC60065); 570 W (at rated output, both 2 ch) |
| Frequency response | 50 Hz – 20 kHz |
| Rated output | 240 W 2 ch (100 V, 42 Ω, rated output) |
| Speaker output | 2 zones, 100 V (42 Ohm) |
| Operating temperature | 0°C to + 40°C |
| Finish | Aluminium, Steel plate, black |
| Dimensions | 420 x 99.8 x 360.6 mm (W x H x D) |
| Weight | 6.1 kg |
| Distortion | < 1 % |
| S/N ratio | 60 dB(A) |
| Number of channels | 8 |
| Connectable microphones | 6 |
| Inputs | MIC 1: -50 dBV (24 V phantom powered) / -60 dBV (phantom power off), 600 Ω, electronically balanced, 6.3 mm phone jack MIC 2 – 4: -66 dBV, 200 Ω, electronically balanced, 6.3 mm phone jack or XLR MIC 5 – 6: -60 dBV, 600 Ω, electronically-balanced, 6.3 mm phone jack or XLR AUX 1: -10 dBV, 10 kΩ mixed monaural, unbalanced, RCA pin jacks (1 pair) AUX 2: -20 dBV, 10 kΩ mixed monaural, stereo mini jack |
| Outputs | Speaker output: 2 zones, 100V (42 Ohm), galvanic isolatedbalanced, M4 screw terminal Recording output: 0 dBV, 600 Ohm monaural, unbalanced, RCA pin jacks (1 pair) Effect bus output: 0 dBV, 600 Ohm monaural, unbalanced, RCA pin jacks (1 pair)Preamplifier output: 0 dBV, 600 Ohm monaural, unbalanced, RCA pin jacks (1 each for ROOM and OUTSIDE outputs) |




















