FREE NETWORK UPGRADE
Connect your display to the internet wirelessly via WiFi or via a Local Area Network connection. Updating your display is extremely simple, just login to the cloud-based Content Management System (CMS) to upload media, manage playlists, create your own templates and schedule content for whenever you want.
- Free Network Upgrade – These displays come with a free upgrade to unlock network CMS functionality. The built-in Android media player also allows you to easily update the screen via USB plug and play or using third-party software if necessary.
- Can be mounted in landscape or portrait orientation
- Suitable for 24/7 use
- Intuitive to use
- Super slim profile
- Designed for public spaces
- 3 year warranty and lifetime technical support
- Requires additional CMS subscription to use network features
| ITEM | DESCRIPTION |
|---|---|
| Diagonal Size | 37 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 540 |
| Aspect Ratio | 16:3 |
| Screen Colours | 16.7 million |
| Screen Brightness | 1000 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Viewing Angle | 89 degrees horizontal, 89 degrees vertical |
| Internal Memory | 8GB |
| Input Voltage | 110-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption | 36W |
| VESA Holes (mm) | 100 x 100 |
| Display Area | 919.3mm x 259.55mm |
| Unit Size (W x H x D) | 954.5mm x 291.5mm x 51.5mm |
| Net Weight | TBC |
| Package Size (W x H x D) | TBC |
| Gross Weight | TBC |
| Audio | 2W, 5 ohm (x2) |




