WIFI / LAN NETWORK
Connect your display to the internet wirelessly via WiFi or via a Local Area Network connection. Updating your display is extremely simple, just login to the cloud-based Content Management System (CMS) to upload media, manage playlists, create your own templates and schedule content for whenever you want.
- Update from anywhere there is an internet connection
- All-in-one solution – no other hardware/software required
- Includes FREE 1 year subscription to CMS system for remote connectivity
- No software installation required
- Designed for 24/7 use – commercial grade panel and components
- Synchronise multiple screens to change content all at the same time
- 3 year warranty and lifetime technical support
| Item | Description |
|---|---|
| Diagonal Size | 43 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Colours | 16.7 million |
| Screen Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Viewing Angle | 178 degrees horizontal, 178 degrees vertical |
| Internal Memory | 6GB |
| Audio | 5W, 8 ohm (x2) |
| Input Voltage | 110-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption | 40W |
| VESA Holes (mm) | 400 x 200 |
| Display Area | 941.2mm x 529.4mm |
| Unit Size (W x H x D) | 963.6mm x 557.9mm x 48.1mm |
| Net Weight | 11.25kg |
| Package Size (W x H x D) | 1067mm x 660mm x 163mm |
| Gross Weight | 15.2kg |




